Danielle Steelová

Danielle Fernandes Dominique Schueleinová-Steelová (Schuelein-Steel, *14. srpna 1947 New York) lépe známá jako Danielle Steelová (Steel) je americkou spisovatelkou romantické literatury a autorkou konvenčních dramat.

Proslulá svými konvenčními dramatickými novelami Steelová prodala po celém světě více než 550 miliónů výtisků svých knih (do r. 2005) a je na sedmém místě žebříčku nejlépe prodávaných děl spisovatelů. Její novely byly nepřetržitě na seznamu nejlépe prodávaných knih New York Times po dobu 381 týdnů a 22 z nich bylo televizně zpracováno.

V Česku její knihy vydává nakladatelství Ikar. Ve svých 18 letech se v r. 1965 vdala za bankéře Claude-Eric Lazarda. Ve svých 19 letech jako mladá novomanželka a stále studující na New York University začala psát a svůj první rukopis, který následující rok dokončila. Po narození jejich dcery Beatrix v r. 1968 se Steelová stala reklamním textařem a poté pracovala v agentuře pro styk s veřejností v San Franciscu. Na jednoho z vlivných klientů udělaly její publikace tak velký dojem, že jí navrhl podporu v psaní knih.

Novely Danielle Steelové byly přeloženy do 28 jazyků a prodávají se ve 47 zemích. Její knihy bývají často popisovány jako "vzorové", obsahují postavy v krizích ohrožujících jejich vztahy. Dějištěm jejích novel je svět bohatých a slavných lidí.

Navzdory své reputaci mezi kritiky, kteří označují její díla jako "bez děje" Steelová zabíhá i do méně vzletných aspektů lidského života jako je incest, sebevražda, válka a dokonce i holokaust. Postupem času její novely "rostly". Ve svých dřívějších knihách byli její hrdinové silnější, více autoritativnější a pokud se jim nedostávalo respektu a přiměřené pozornosti, přecházely k novému vztahu. V novějších dílech byly její zápletky odvážnější. Novela Ransom se spíše zaměřuje na napětí než romantiku, tři zdánlivě nezávislé osudy se střetávají. Toxic Bachelors se liší způsobem vyprávění příběhu očima tří postav, mužů hledajících pravou lásku.

Byla kritizována za to, že její knihy jsou rozvláčné, oplývající mnoha detaily a že příběh je čtenářům explicitně vyprávěn místo aby jim byl zobrazen. Čtenáři se tak někdy cítili vytlačeni z děje.

Aby se vyhnula srovnávání svých předešlých děl, Steelová nepíše pokračování. Mnoho z jejich dřívějších novel vycházelo v počátečním výtisku 1 miliónu kopií, od r. 2004 díky poklesu zájmu čtenářů je to 650 000 kopií. Avšak počet jejich čtenářů je i tak velmi vysoký a její knihy se umísťují v celosvětovém měřítku na předních místech.

Dvaadvacet jejích knih bylo televizně zpracováno včetně dvou, které byly nominovány na cenu Golden Globe. Jedna z nich nese název Jewels a popisuje příběh ženy a jejího dítěte během 2. světové války a po ní. Koncem 90. let Steelová odmítla prodat filmová práva společnostem, které chtěly její díla uvést v televizi, dávala přednost filmovému kontraktu. První filmovou společností, která získala v r. 1998 práva na její novelu Ghost byla Columbia Pictures. V r. 2005 prodala filmová práva 30 z jejích novel společnosti New Line Home Entertainment. Tato společnost pravděpodobně adaptuje tyto díla k televiznímu zpracování nebo k výrobě videa určenému přímo spotřebiteli.

<< říjen / 2018 >>