Jdi na obsah Jdi na menu

Zimní nabídka knižních novinek

14. 11. 2019

Novinky z beletrie:

Bohemia (Svěrák, J.): začíná nové milenium a nadějný český režisér se srdcem floutka, s rodinou na krku a hlavou v oblacích sní o tom, že natočí film v Hollywoodu. Náhoda mu přihraje do cesty setkání s britskou producentkou Sylvií, se kterou najde společnou řeč a sen o filmu začne dostávat reálnou podobu.

Šarlatáni (Cook, R.): Noah Rothauser, nově zvolený šéf v Boston Memorial Hospital, má v nové funkci plné ruce práce - od přípravy programů operací až po řešení následků úmrtí pacientů. Fakultní nemocnice si pořídila tzv. hybridní operační sály budoucnosti, což se jeví jako významný medicínský pokrok, avšak jen do chvíle, než při rutinní operaci zemře jinak zdravý muž. Noah má podezření, že chyby a zároveň manipulace se zdravotním záznamem pacienta se dopustil egocentrický chirurg Mason, ale ten obviní anestezioložku Avu Londonovou. Poté, co začnou přibývat další úmrtí související s anestézií, se v ohrožení ocitne nejen Noahova důvěryhodnost a jeho pracovní místo, ale především reputace celé nemocnice.

Řeka bohů I. (Smith, W.).: nové vydání výpravného románu, v němž prostřednictvím barvitého vyprávění mimořádně nadaného otroka Taita ožívá krása starověkého Egypta, bohaté země faraonů, kterou však ničí intriky a chamtivost mocných. Vypraveč je zároveň i vychovatelem vezírovy krásné dcery Lostris, která se podle otcova přání později vdala za faraona Mamose VIII., přestože milovala někoho jiného.

Na útěku (Coben, H.): Renée Ballardová, svérázná policistka, přistihne u kartotéky se starými záznamy cizího muže. Tím je legendární penzionovaný detektiv Harry Bosch, který se právě snaží pohnout s odloženým případem vraždy patnáctileté Daisy, jejíž tělo našli pohozené na skládce. Jakmile Bosch seznámí policistku s tímto nevyřešeným případem, získá v ní spojence a společně se pustí do vyšetřování již odepsaného případu, který už nikoho jiného nezajímá.

Třicet let na zlatém severu (Welzl, J. E.): neotřelé vyprávění českého polárníka, který líčí svou neuvěřitelnou cestu na sever, kde poznal řadu různých krajů a lidí s nejroztodivnějšími zvyky. Setkal se se zlatokopy, žil s Eskymáky a koupil si i psí spřežení. Byl také dobrým obchodníkem a často pomohl i dobrými lékařskými radami.

Pohřešuje se prezident (Patterson, J. - Clinton, B.): zmizel prezident Spojených států amerických a celý svět je v šoku. Americe hrozí útok nevídaného rozsahu a šeptá se o úniku tajných informací z Bílého domu. A když padne podezření na prvního muže státu, který se stane nezvěstným, tak se vynoří spoustu nejrůznějších spekulací.

Smrtící bílá (Galbraith, R.): v pořadí čtvrtý případ detektiva Cormorana Strika a Robin Ellacottové, v němž je vyšetřování dávného zločinu zavede do zákulisí britského parlamentu i světa temných rodinných tajemství.

Lékařem v africkém pekle (Mukwege, D.): když lékař a zároveň pastor Denis Mukwege podal svědectví o systematicky páchaném sexuálním násilí na ženách ve východním Kongu, tak se ocitnul v nebezpečí ohrožení života. Ale ani krvavé a barbarské útoky na nemocnici i jeho dům ho neodradily od dalších veřejných prohlášení.

Teorie vraždy (Mayne, A.): lovec sériových vrahů a zároveň odborník na bioinformatiku Theo Cray dostane od FBI neoficiální nabídku vyšetřit podivnou dvojnásobnou vraždu. Podezřelý forenzní technik neměl nikdy sklony k násilí, je v šoku a nic si nepamatuje. Navíc se při skenování jeho mozku objeví něco zvláštního a přímo abnormálního...

Nůž (Nesbo, J.): Harry Hole se už mnohokrát probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je to však jiné, po chvíli si vybaví, že ztratil všechno, na čem mu záleželo a že je totálně na dně. Má tedy dvě možnosti, buďto se vším hned skoncovat nebo se pokusit alespoň dočasně vzchopit a na chvíli nějak existovat...

Čtyři po půlnoci (King, S.): další velmi napínavé povídky mistra hororu čtenáře tohoto žánru určitě nezklamou. Jednou z nich je např. příběh realitního agenta pronásledovaného zlými přízraky nebo splněné přání chlapce toužícího po fotoaparátu, který však stále ukazuje jeden jediný strašidelný snímek. V jiné povídce při záhadném letu zmizí většina pasažérů a ostatní musí projevit velkou odvahu, aby si zachránili své životy.

Tiché roky (Morštajnová, A.): další z románů oblíbené autorky, která prostřednictvím dramatického příběhu jedné rodiny poukazuje na životní náhody a lidské charaktery, jež dovedou ovlivnit osud všech rodinných příslušníků. Bohdana je uzavřená dívka žijící s mrzutým otcem a dobrosrdečnou velmi poddajnou Bělou. Trápí ji stálé napětí v domě a také tajemství, na které musí stále myslet. Proč ji těžce nemocná babička při poslední návštěvě v léčebně oslovila "Blanko"? Vedle příběhu Bohdany se odvíjí i osudy Svatopluka Žáka, odddaného komunisty, který celý život zasvětil budování socialismu a lásce ke své ženě a dceři. V jednom okamžiku se oba příběhy spojí do jednoho a ukáže se , že nic není takové, jak se doposud zdálo.

Nabarvené ptáče (Kosiňski, J.): autobiografický a hluboce dramatický příběh s protipólem nesmírné krutosti a na druhé straně nevinností a láskou zachycuje útrapy židovského chlapce za druhé světové války, kterou prožil na zaostalém venkově. Osamělé dítě působilo jako vetřelec a ve vypjatém období bylo vystaveno všem myslitelným útokům primitivních venkovanů. Ve chvílích životního ohrožení se chlapec dostal mezi rudoarmějce a teprve u nich se poprvé setkal s lidským přístupem a porozuměním. Ale ani poválečné setkání chlapce se svými rodiči nebylo podle jeho představ.

Jáma (Tudor, C. J.): sivý psychothriller o sériovém vrahovi není pro slabé povahy. V hrobě v lese jsou pohřbeny matky s dítětem a další se ztrácejí. Podezřelý je nakonec dopaden, ale vzápětí se naskytne otázka, zda-li je to skutečně ten pravý...

Ostrov Duma Key (King, S.): Edgar Freemantle je bohatý stavař, kterému se jednoho dne stane na stavbě vážný úraz, utrpí zranění hlavy s následným poškozením mozku a přijde také o ruku. Během léčby propadá tichým záchvatům zuřivosti a trpí výpadky paměti. Manželka nezvládá jeho stavy a tak od něj odejde, což prohloubí jeho deprese a dovede až k pokusu o sebevraždu. Jeho psychoterapeut mu doporučí, aby "změnil prostředí" a tak ho Edgar poslechne a odstěhuje se na téměř opuštěný malý ostrov. Snaží se dát psychicky alespoň trochu do pořádku a vzpomene si, že kdysi rád maloval. Začne se tedy své znovunalezené zábavě věnovat, ale s každým namalovaným obrazem se začnou dít zvláštní věci...

Hledám manžela..., děti vítány (A. Jakoubková): čtyřicátnice Sandra je nečekaně postavena před skutečnost, že si její manžel našel jinou partnerku, chce se dát rozvést, neboť spolu čekají dítě. Takovou situaci pláč ani výčitky nespraví, což pochopí Sandřina kamarádka a začne Sandru seznamovat s muži, kteří se starají sami o své děti. Ačkoli plán to není špatný a vesměs se jedná o samé sympaťáky, ale má to "háček"...

Josef I. - můj přítel (Sirotková, S.): hlavní postavou historického románu je malý chlapec Josef, následník habsburského trůnu, kterého však trápí vážné onemocnění. Žádný z lékařů nedokáže chorobu vyléčit ani zmírnit její důsledky a tak poslední záchranou je návštěva šestiletého chlapce Fabiana, nemanželského syna knížete Lobkowicze, který je obdařen nadpřirozenými schopnostmi. Ten nemocného prince pouhým dotekem uzdraví a stanou se z nich kamarádi. Od té doby se kolem nich začnou dít zvláštní a nevysvětlitelné jevy, které přetváří jejich další osudy.

Chirurg (Dvořáková, P.): lékař Hynek Grábl, chirurg v pohraniční nemocnici už nevěří, že se v jeho kariéře změní něco k lepšímu.  Svého času byl špičkovým odborníkem na pražské klinice, ale své postavení ztratil kvůli své závislosti na alkoholu. Následky nese nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Dopadne na něj i krize středního věku, která je navíc umocněna nepříznivou životní i finanční situací. Stane se jeho záchranou nový partnerský vztah i láska k jeho povolání, které by ho mohly vynést zpět na profesní výsluní?

Tatérka (Belshamová, A.): během tetovacího veletrhu v anglickém Brightonu objeví tatérka Marni Mullinsová podivně znetvořenou mrtvolu a celé město ochromí strach. Vypadá to na řádění psychopata, který zaživa vyřezává umělecká díla z těl svých obětí. A protože má Marni pádný důvod nevěřit policii, rozhodne se pokusit jeho vraždění zastavit.