Jdi na obsah Jdi na menu

DEJTE KNIHÁM DRUHOU ŠANCI - nabídka detektivek

23. 10. 2019

Vážení čtenáři i návštěvníci webu knihovny v Tovačově. Akce "Dejte knihám druhou šanci" je malou výzvou pro ty z vás, kteří by měli zájem o zakoupení některých vyřazených knih z tovačovské knihovny. Je sice pravda, že na většině těchto titulů je patrná větší či menší míra opotřebovanosti, což však zároveň svědčí i o tom, jaké množství čtenářů oslovily a jak často byly půjčovány.
Někdo může namítnout, proč se vůbec knihy vyřazují? Každá knihovna musí po určité době obměňovat svoji nabídku knih a těch důvodů je hned několik. Při současné bohaté nabídce knižních novinek je ve většině knihovnách největší poptávka právě po nových titulech a navíc mnohé knihovny nemají dostatek prostoru, aby mohly uchovávat ve velkém množství i starší knihy, které mají stálí čtenáři již přečtené a noví návštěvníci většinou sáhnou po nových titulech. Dalším důvodem je výrazná opotřebovanost knih, která i při menších opravách, má určitou hranici, ať již z estetické nebo ekonomické stránky. Často jsou oblíbené, ale již opotřebované tituly nahrazeny novým vydáním. Naopak některé knihy nejsou mezi čtenáři využívány tak, jak by si zasloužily, neboť složení a mentalita návštěvníků každé knihovny je různorodá a někdy se nedá odhadnout úspěšnost konkrétního titulu. V tomto případě musí také  uvolnit místo čtenějším knihám. Některé tituly se po učité době stávají neaktuálními, což se týká především odborné literatury. Cena knih je víceméně symbolická, u beletrie se pohybuje od 5, - Kč.

Mým přáním je, aby alespoň některé z vyřazených knih dostaly ještě šanci dopřát příjemný čtenářský zážitek svému novému majiteli.

Pokusím se potencionálním zájemcům nabídnout starší knihy a autory, o které býval mezi čtenáři zájem a doplním je i o některé spisovatele, jejichž tituly jsou i v současné době na knihovnických pultech. Symbolická cena uvedených knih je 5Knihy jsou

Detektivky (klasické detektivky):
Dick Francis - profesionální žokej a oblíbený autor detektivních románů z dostihového prostředí, jeho spisovatelskou štafetu převzal po jeho smrti syn Felix Francis.
nabídka knihovny - Chladná zrada;   Pole pro třináct;   Smrt favorita;   Kouřová clona

Robert van Gulik - světoznámý holandský spisovatel detektivních románů ze staré Číny s ústřední postavou soudce Ti.
nabídka knihovny - Příběhy soudce Ti: Tygr loví v noci, Gibon přichází zrána;   Vraždy na čínském jezeře

Mario Puzo - autor proslulého románu "Kmotr" z prostředí sicilské mafie (filmové zpracování).
nabídka knihovny - Sicilián

Erle Stanley Gardner patřil svého času mezi nejčtenější autory detektivního žánru v Americe a jeho bravurní a čestný advokát Perry Mason řeší nejkomplikovanější případy.
nabídka knihovny -
Případ zdráhavé modelky;   Blázni umírají v pátek;   Případ majetkového kouzelníka;   Jako obhájce: Perry Mason;   Případ důvtipného dědečka;   Případ začouzené petrolejky;   Případ bigamistovy choti;   Balík peněz;   Stačí natáhnout ruku;   Okresní prokurátor jde k soudu;   Okresní prokurátor vypaluje rybník;   Případ zakopaného budíku;   Záhada bílých gardénií

Ed McBain - jeden z pseudonymů populárního amerického spisovatele s vl. jménem Salvatore Lombino, který se zapsal do podvědomí čtenářů cyklem kriminálních příběhů z 87. revíru spojených s osobou policisty Steva Carelly.
nabídka knihovny -
Kalypso;   Nerozhodnost;   Ruská ruleta;   Beznadějný případ;   Romance;   Postrach;   Horko;   Šilhavý medvídek;   Skřet a královna;   Byla jedna holčička

William Harrington - bývalý právník, který se v průběhu své vynikající pracovní kariéry specializoval na kriminální případy. Jeho sympatická, inteligentní a hlavně nevyzpytatelná osoba poručíka Columba (Colomba) v pomačkaném baloňáku a s nezbytným doutníkem si získala čtenáře i diváky na celém světě.
nabídka knihovny -
Smrt zpěvačky;   Smrt filmové hvězdy

John D. MacDonald - původně vystudoval obchod a finančnictví, ale na základě jeho povídek a později i drsných kriminálních románů se z něj stal známý a úspěšný spisovatel.
nabídka knihovny - Vlčí smečka;  Tmavomodré sbohem;   3x havarijní poradce Travis McGee

James Hadley Chase - londýnský velkoobchodník s knihami, který si svými napínavými romány získal označení "mistr detektivky své doby" a mnoho z nich bylo zfilmováno.
nabídka knihovny - Položte ji mezi liliemi;   Piksla červů;   Léčba šokem;   S ženami je vždycky kříž

Rex Stout - známý americký autor, jehož slavný detektiv Nero Wolfe oslovil čtenáře téměř na celém světě.
nabídka knihovny - Smrt letního hosta;   Na toho už zapomeňte;   Rodinná záležitost;   Červená nit

Sayersová L. Dorothy - anglická spisovatelka detektivních povídek, která byla ve své době významnou konkurentkou neméně slavné A. Christieové.
nabídka knihovny -  Nepřirozená smrt;   Katovy prázdniny

Raymond Chandler - americký autor detektivních románů a představitel tzv. "americké drsné školy".
nabídka knihovny - Dáma v jezeře;   Případ naruby

Ellery Queen - pseudonym bratranců (F. Dannay a M. Lee), kteří společně psali napínavé romány s dvojicí detektivů - inspektorem newyorské policie Richardem Queenem a jeho synem Ellerym, nadšeným amatérským detektivem.
nabídka knihovny Tři případy a Ellery Queen;   Král je mrtev;   A osmého dne

Ruth Rendellová -  anglická spisovatelka detektivních příběhů s přemýšlivým a rozvážným inspektorem Wexfordem a oceňovaná prestižními literárními cenami je považována za důstojnou nástupkyni Agathy Christie.
nabídka knihovny -  Krkavčí krutost;   Poslední stopa;  Smrt má jméno Doon;   Kdo si počká...;   Zahalena závojem

Rainer Bernfeld - autor divácky velmi oblíbených televizních epizod s komisařem Moserem a jeho nerozlučným psím parťákem Rexem
nabídka knihovny - Komisař Rex: Tanec na sopce;   Nový šéf; Psí detektiv v akci;   Maskovaná smrt;   Vánoce policejního komisaře

Stephen King - nepřekonatelný mistr hororu, který se postará o to, aby měl čtenář nervy napjaté po celou dobu četby knihy.
nabídka knihovny - Zelená míle (filmové zpracování)

Robin Cook - lékař a spisovatel, jehož příběhy pojednávající o současné medicíně, patří k vyhledávané četbě mezi čtenáři. Některá jeho díla jsou i "nadčasová", ale zároveň velmi realistická a plně zapadají do dnešní doby.
nabídka knihovny -
Únosné riziko; Známky života; Slepota a Muž, který si hrál na Boha

Ken McClure - skotský lékař, opakovaně oceňován za významné objevy v oblasti medicíny a vyhledávaný autor napínavých románů převážně z lékařského prostředí.
nabídka knihovny - Diagnóza

Peter James - známý anglický spisovatel, jehož největší zálibou je studium nadpřirozených jevů, což se také odráží v jeho literární tvorbě.
nabídka knihovny - Srdíčko;   Proroctví;   Pomsta

Dean R. Koontz - autor napínavých románů s vědeckofantastickými zápletkami, hororovými prvky a řadou nadpřirozených jevů.
nabídka knihovny  - Tvář strachu;   Půlnoc

Jeffery Deaver - hudebník, textař a komerční právník se proslavil svými napínavými detektivními romány a mezi nejoblíbenější postavy patří bezesporu ochrnutý kriminalista a vyšetřovatel Lincoln Rhyme.
nabídka knihovny - Modrá sféra (svět pc hackerů)

Jonathan Kellerman - původním povoláním psychoterapeut a v současnosti oblíbený americký spisovatel napínavé četby s psychologicky laděnou zápletkou.
nabídka knihovny - Noční můry Billyho Straighta